• Pirmo užsakymo dydis
    užsiregistravus neribojamas
  • Pristatymo kaina
    5 Eur
  • Pristatymas
    per 1-3 d.d.
  • Informacija
    8 659 25639, I-V 9-18 val.
Krepšelis

RAFUS - veterinarai rekomenduoja

Meilė matuojama ne maistu: kaip išsaugoti normalų šuniuko svorį

normalus šuns svoris

Veterinarijos gydytoja Vaida Misiūnienė, UAB „Vaidos klinika“

Kiekvienas iš mūsų daugiau ar mažiau stebime savo svorį, esant reikalui – stengiamės jį numesti. Savo išvaizda ypač susirūpiname, prasidedant šiltajam sezonui. Stebėdami savo kūno formas, nepamirškite įvertinti ir savo keturkojo augintinio svorio. Netinkamai arba per daug maitinami, mažai judėti gaunantys šunys lygiai taip pat yra linkę priaugti viršsvorio ir nutukti.

Nutukimas tarp šunų yra gana paplitęs. Skaičiuojama, kad net iki 40 proc. pasaulio šunų gali turėti antsvorio. Nutukimas keturkojams yra pavojingas – jis lemia trumpesnę gyvenimo trukmę ir didina įvairių ligų bei sveikatos sutrikimų riziką.

Nutukimas – jau liga

Pirmiausiai įvertinkite, ar jūsų augintinis gali turėti viršsvorio. Neskubėkite statyti šuniuko ant svarstyklių – jų rodomi skaičiai jums gali mažai ką pasakyti. Kur kas daugiau sužinosite apžiūrėję ir apčiupinėję savo keturkojį draugą. Normalaus svorio šuns pilvas neturėtų būti nukaręs, žiūrėdami iš viršaus turėtumėte aiškiai matyti liemens liniją, o apkabinę savo augintinį – lengvai užčiuopti jo šonkaulius. 

Jeigu šonkaulių užčiuopti nepavyksta, o liemuo nesiskiria nuo viršutinės kūno dalies, augintinis greičiausiai turi anstvorio. Kad sugrąžintumėte savo draugui normalų svorį, teks mažinti maisto normą, atsisakyti daugelio skanėstų ir maisto nuo stalo. Jūsų ir augintinio pastangos bus vertos rezultato, nes kaip ir žmogui, šuniukams nutukimas yra pavojingas – jis gali sukelti aibę kitų ligų:

  • Osteoartritą
  • Antro tipo diabetą
  • Širdies ligas
  • Hipertenziją
  • Vėžį.

Todėl jau nuo mažens reikėtų rūpintis, kad mažasis keturkojis valgytų tinkamą maistą ir ne per daug, taip pat, kad kuo daugiau judėtų.

Dažniausia nutukimo priežastis – netinkama mityba

Netinkama mityba, kai suo gauna per daug ėsti ar maistas neatitinka sunu maistui keliamų reikalavimų, bei per mažas fizinis aktyvumas yra pagrindinės šunų nutukimo priežastys. Yra veislių, kurios labiau linkusios į nutukimą: kokerspanieliai, Labradoro retriveriai, koliai, prancūzų ir anglų buldogai, kt. Rečiau pasitaiko kitos nutukimo priežastys, pvz., dėl skydliaukės veiklos sutrikimo.

Nuo pirmosios ėdalo porcijos reikėtų rūpintis, kad šuniukas maitintųsi sveikai, o porcijos atitiktų jo amžių ir svorį. Per daug kalorijų suvartojantis mažasis keturkojis turės pagaminti papildomų riebalų ląstelių, kurios  išliks visą gyvenimą. Pradėjus maitintis sveikai ar laikantis dietos, riebalų ląstelės šiek tiek susitrauks, tačiau visiškai neišnyks. Tad jei nuo mažens augintinį peršersite, sukelsite jam ilgalaikių problemų.

Rizika peršerti šunį kyla ir jo „paauglystės“ metu. Šeimininkai tuo metu gali pastebėti sumažėjusį šuns apetitą ir stengtis per prievartą skatinti augintinį ėsti daugiau nei jam reikia. „Paauglystėje“ apetito sumažėjimas yra visiškai normalus. Tuo metu krenta kūno energijos ir baltymų poreikis, todėl ir ėsti norisi mažiau. Nereikėtų per prievartą didinti keturkojo draugo porcijos.

Ne mažiau svarbu ugdyti ir tinkamus šuniuko mitybos įpročius: mažą augintinį reikėtų šerti 4 kartus per dieną, kiek paaugusį – 3 kartus, o suaugusį – 2 kartus. Jeigu visos įdėtos porcijos šuniukas nesuėda, maisto dubenėlyje nepalikite – išugdysite įprotį valgyti tada, kada yra paduota, taip pat lengviau reguliuosite suvalgomos porcijos dydį. 

Beje, didesnę riziką nutukti turi kastruoti/sterilizuoti šunys. Augintinių aktyvumas po šių operacijų sumažėja, nes pašalinami hormonai estrogenas (patelėms) arba testosteronas (patinėliams). Šie hormonai turi apetito slopinimo poveikį, o kai jų nelieka, slopinimas išnyksta. Tada išauga rizika greitai priaugti svorio.

Maistas nuo stalo – tiesus kelias į nutukimą

Kadangi netinkama mityba yra viena pagrindinių nutukimo priežasčių, mesti svorį pirmiausiai ir reikės, sureguliuojant mitybą ar laikantis ir griežtesnės dietos. Ir, žinoma, jokių saldumynų! 

Pirmiausiai išbraukite iš augintinio raciono maistą, kuris jam nėra tinkamas (jeigu iki šiol tokio duodavote):

  • Likučiai nuo stalo. Maistas, kurį valgėte jūs, jūsų keturkojui šeimos nariui gali būti per riebus, paskanintas druska, prieskoniais, turėti termiškai apdorotų kaulų. Įprotis palepinti augintinį vienu kitu kąsneliu nuo stalo padidina nutukimo riziką, gali sutrikdyti virškinimą, sukelti alergiją.
  • Saldūs kepiniai. Ir žmogui nepatartina piktnaudžiaus bandelėmis, sausainiais ir panašiais kepiniais, o šuniukams jų visiškai reikėtų neduoti. 
  • Šokolado ir kitų saldėsių. Šokoladas šunims labai kenkmingas, todėl jo niekada neduokite savo keturkojui draugui. Jis padidina kraujospūdį ir gali sukelti infarktą. Nepatartina duoti ir kitų saldumynų, kurie sukelia ne tik nutukimą, bet ir diabetą, nervingumą, kenkia dantims ir akims.
  • Rūkytas maistas šunims – nuodai. Jis gadina kepenis ir padidina ankstyvos mirties riziką. 
  • Sugedęs maistas. Jame esantys pelėsiai yra toksiški, o maistui gendant susidariusios bakterijos gali sukelti skrandžio ir žarnyno uždegimą, šuniukas gali pradėti vemti ir viduriuoti. 
  • Tokie produktai kaip pomidorai, razinos, vynuogės, svogūnai gali sukelti negrįžtamus inkstų pakitimus.

Kartais svoriui numesti gali pakakti ir šio netinkamo maisto atsisakymas. Jeigu augintiniui reikalinga griežtesnė dieta, ją paskirs veterinaras, įvertinęs šuniuko svorį ir sveikatą.

Nepamirškite didinti fizinio aktyvumo: ilginkite pasivaikščiojimus su keturkoju, leiskite jam daugiau lakstyti ir išlieti savo energiją. 

Sureguliuoti svorį padeda žalia mityba

Keturkojų maistas turi būti subalansuotas, kad su juo augintinis gautų visas jo augimui, sveikatai ir gerai savijautai būtinas medžiagas. Šunų mitybos specialistai neretai rekomenduoja keturkojus šerti žalia mėsa, kuri yra šuns prigimčiai natūralus ėdalas.  Žalia mėsa derinama su subproduktais ir kaulais, galima racioną papildyti daržovėmis, jogurtu ar kiaušiniu. 

Tik svarbu atminti, kad taip šeriant augintinį, svarbu sudaryti subalansuotą racioną, pirmiausiai pasidomėjus tokios mitybos principais.

Šeriant žalia mėsa, sureguliuoti šuniuko svorį yra kur kas lengviau: šiek tiek padidinus porciją – svoris augs greičiau, šiek tiek sumažinus – svoris greičiau nukris. Tokiu atveju nereikia iš esmės keisti šuniuko ėdalo ir pratinti jo prie naujų skonių. 

Taip pat, jeigu porcijos keitimas neturi tokios įtakos svoriui, kokios reikia, galima rinktis riebesnę ar liesesnę mėsą. Jeigu jūsų augintiniui reikia priaugti svorio, dažniau į jo dubenėlį dėkite  lašišos ar kalakutienos riebesnes dalis, pvz., „RAFUS MENU“ visavertis kalakutienos ėdalas ar   „RAFUS MENU“ visavertis lašišos ir jautienos ėdalas.

Jeigu svorio reikia numesti, dažniau pasiūlykite liesesnės mėsos, pvz., „RAFUS MENU“ visaverčio vištienos ir jautienos ėdalo. 

Žalią mėsą šunys gerai suvirškina, iš jos gauna daug jiems naudingų medžiagų, todėl lengviau palaikyti ne tik normalų augintinio svorį, bet ir sveikatą. Be to, šeimininkai, pasirinkę savo augintinį maitinti žalia mėsa, vengia duoti maisto nuo savo stalo, taip pat saldumynų, kurie skatina svorio augimą.

Ar galima palepinti augintinį, jeigu jis laikosi dietos? Taip, tačiau reikėtų rinkis sveikus, be konservantų ar kitų priedų ir antsvorio rizikos nekeliančius skanėstus. Tam tinka ir „RAFUS MENU“ skanukai . Žinoma, net ir pasirinkus sveikus skanėstus, saiką reikėtų išlaikyti.

Gydytoja Vaida Misiūnienė konsultuoja veterinarijos klinikoje UAB „Vaidos klinika“.
Adresas: Šeškinės g. 22, Vilnius
Tel.: +37052045525